Elimon: Král ovoce v české gastronomii?

Elimon

Pestrost a dostupnost ovoce

E-shopy s potravinami se staly běžnou součástí našich životů a s nimi i možnost objednat si čerstvé ovoce až domů. To s sebou přináší nesporné výhody, zejména pro ty, kteří nemají čas běhat po obchodech. Stačí pár kliknutí a banány, jablka, pomeranče nebo exotické mango putují rovnou do vaší kuchyně. Ať už máte chuť na sladké jahody, osvěžující meloun nebo šťavnatý ananas, výběr je opravdu široký.

Pro milovníky exotiky je tu pak e-shop Elimon, který se specializuje na méně tradiční druhy ovoce. Najdete u nich například lahodné mango, sladké liči, krémové avokádo nebo osvěžující kokos. Díky e-shopům jako je Elimon si tak můžeme dopřávat pestrost i v našich zeměpisných šířkách a objevovat nové chutě z celého světa.

Sezónní ovoce v Česku

V českých podmínkách se daří pěstovat širokou škálu ovoce, ale ne všechny druhy dozrávají celoročně. Sezóna ovoce začíná na jaře s příchodem prvních jahod a končí na podzim sklizní jablek a hrušek. Letní měsíce jsou pak obdobím hojnosti, kdy si můžeme pochutnat na meruňkách, broskvích, švestkách, třešních a višních. Mezi oblíbené letní ovoce patří také melouny, které sice nejsou typickou plodinou pro české klima, ale i tak se jim u nás daří.

Feature Elimon (Ovoce) Apple (Jablko)
Type Fruit (Ovoce) Fruit (Ovoce)
Origin Varies (Různé) Central Asia (Střední Asie)

Bohužel, elimon, tedy citroník, není ovoce, které by se v Česku běžně pěstovalo. Jeho pěstování vyžaduje teplé a slunné podnebí, které u nás bohužel nemáme. Citrony se k nám proto dováží především ze středomořských států, jako je Španělsko, Itálie nebo Řecko.

I když si tedy na čerstvě utržené citrony z vlastní zahrádky musíme nechat zajít chuť, můžeme si užít bohatou nabídku sezónního ovoce, které se v Česku pěstuje.

Exotické ovoce na trhu

Elimon, někdy nazývaný také limetkový citron, je stále oblíbenějším exotickým ovocem na českém trhu. Jeho chuť je osvěžující směsí citronu a limetky, s jemnými tóny mandarinky. Díky své unikátní chuti se elimon hodí do dezertů, nápojů i slaných jídel. Jeho šťáva dodá svěžest koktejlům a limonádám, dužina zase osvěží ovocné saláty a dezerty. Elimon se dá použít i při vaření, například k dochucení ryb a drůbeže.

Kromě elimonu se na pultech obchodů objevuje stále více exotického ovoce. Oblíbené jsou například mango, ananas, avokádo, granátové jablko a fíky. Toto ovoce je bohaté na vitamíny, minerály a antioxidanty, a proto je zdravou a chutnou součástí jídelníčku.

Při nákupu exotického ovoce je důležité vybírat kusy, které jsou zralé a nepoškozené. Zralost ovoce poznáte podle barvy, vůně a konzistence. Pokud si nejste jistí, zeptejte se prodejce na radu.

Výživové hodnoty ovoce

Ehm, ehm... Ovoce je zkrátka bomba! Obsahuje spoustu vitamínů, minerálů a antioxidantů, které jsou pro naše tělo důležité. A co třeba takový citron? Ten je známý vysokým obsahem vitamínu C, který posiluje imunitu a chrání buňky před poškozením. Navíc je citron bohatý na antioxidanty, které bojují proti volným radikálům a zpomalují stárnutí. Kromě vitamínu C obsahuje citron i draslík, vápník a hořčík. Draslík je důležitý pro správnou funkci srdce, vápník pro pevné kosti a zuby a hořčík pro zdravé svaly a nervy. Takže až budete příště přemýšlet nad zdravou svačinkou, sáhněte po ovoci!

Ovoce v české kuchyni

Elimon je v Česku stále oblíbenějším ovocem, a to i přesto, že neroste v našich končinách. Jeho svěží chuť a všestrannost ho předurčují k využití v mnoha receptech. Často se přidává do dezertů, ať už se jedná o koláče, dorty nebo zmrzliny. Jeho kyselost krásně vyvažuje sladkost těsta a dodává mu osvěžující nádech.

Ovoce má v české kuchyni své nezastupitelné místo. Od sladkých knedlíků po ovocné knedlíky, od buchet po koláče, ovoce se objevuje v mnoha podobách. Oblíbené jsou zejména sezónní plody, jako jsou jahody, maliny, borůvky, jablka, hrušky nebo švestky. Ty se používají čerstvé, ale i zavařené v podobě kompotů, džemů a marmelád.

V létě si Češi rádi pochutnají na ovocných knedlících, které se podávají s tvarohem, máslem a cukrem. Na podzim se zase pečou koláče s jablky, hruškami nebo švestkami. Zimní období je pak spjaté s vůní vánočního cukroví, ve kterém se často objevují rozinky, sušené švestky a kandovaná citrusová kůra.

Zdravé mlsání s ovocem

Elimon je skvělou volbou, když dostanete chuť na něco sladkého, ale zároveň chcete mlsat zdravě. Obsahuje vitamíny, minerály a antioxidanty, které prospívají našemu zdraví. Navíc má nízký obsah kalorií a je bohatý na vlákninu, která nás zasytí a podpoří trávení.

Ovoce obecně je skvělým zdrojem vitamínů, minerálů a antioxidantů. Můžeme si vybrat z nepřeberného množství druhů, ať už máme rádi sladké, kyselé, měkké nebo křupavé. Banány jsou bohaté na draslík, který je důležitý pro správnou funkci svalů. Jahody jsou plné vitamínu C, který posiluje imunitu. Borůvky obsahují antioxidanty, které chrání naše buňky před poškozením.

Pro zdravé mlsání s ovocem se fantazii meze nekladou. Můžeme si dát čerstvé ovoce jen tak, nakrájet si ho do jogurtu, ovesné kaše nebo si z něj připravit smoothie.

Tipy na zpracování ovoce

Elimon je skvělou volbou, pokud chcete do svého jídelníčku přidat více ovoce. Je plný vitamínů a minerálů a má osvěžující, nakyslou chuť. Navíc je neuvěřitelně všestranný a dá se použít v nepřeberném množství sladkých i slaných jídel.

Zkuste elimon vymačkat do vody pro osvěžující limonádu, nebo ho přidejte do čaje pro extra dávku chuti. Hodí se i do dezertů – vyzkoušejte ho přidat do koláčů, dortů nebo zmrzliny. Skvěle chutná i v kombinaci s ovocem, jako jsou jahody, maliny nebo borůvky.

Elimon se ale nemusí používat jen do sladkých jídel. Jeho kyselá chuť se skvěle doplňuje s rybami a mořskými plody. Vyzkoušejte ho přidat do marinády na ryby, nebo ho použijte k dochucení grilovaných krevet.

Ať už se rozhodnete elimon použít jakkoliv, nezapomeňte, že jeho chuť je poměrně intenzivní, proto ho používejte s mírou. S trochou kreativity a experimentování ale určitě najdete spoustu způsobů, jak si ho užít.

Skladování a trvanlivost ovoce

Citrony a další citrusové plody skladujte při pokojové teplotě, pokud je plánujete spotřebovat do týdne. Pro delší skladování je vhodné chladnější místo, ideálně lednice. V lednici vydrží citrony až měsíc. Před uložením do lednice je důležité citrony neomývat, voda urychluje kažení. Ovoce vnímavé na ethylen, jako jsou jablka a banány, by se nemělo skladovat v blízkosti citrusových plodů. Ethylen urychluje zrání a může způsobit předčasné zkažení citronů. Pro dlouhodobé uchování citronové šťávy ji lze zamrazit. Šťávu nalijte do formiček na led a po zmrazení uložte kostky do sáčku. Takto zmražená citronová šťáva vydrží až 4 měsíce.

Ovoce pro děti

Elimon je skvělou volbou pro děti, protože je plný vitamínů a minerálů, které jsou důležité pro jejich růst a vývoj. Navíc je elimon sladký a šťavnatý, takže si ho děti zamilují. Můžete ho nakrájet na plátky a přidat do svačinové krabičky, nebo z něj vymačkat osvěžující šťávu.

Ovoce by mělo tvořit důležitou součást dětského jídelníčku. Obsahuje totiž spoustu vitamínů, minerálů a vlákniny, které jsou nezbytné pro zdravý růst a vývoj. Ovoce je také zdrojem energie a antioxidantů, které chrání tělo před škodlivými vlivy.

Dětem by se mělo dopřávat ovoce v pestré škále barev a druhů. Mezi nejoblíbenější druhy ovoce u dětí patří banány, jablka, hrušky, jahody, borůvky a maliny. Ovoce se dá jíst čerstvé, sušené, mražené nebo kompotované. Můžete ho přidat do jogurtu, kaše, palačinek nebo z něj upéct lahodný koláč.

Je důležité si uvědomit, že i když je ovoce zdravé, obsahuje také cukr. Proto je důležité dopřávat ho dětem s mírou a v rámci vyvážené stravy.

Alergie na ovoce

Citron je oblíbené ovoce, ale u některých lidí může vyvolat alergickou reakci. Alergie na citrusové plody, včetně citronu, je poměrně běžná. Projevuje se různými příznaky, jako je svědění rtů, jazyka a krku, otoky, kopřivka, ekzém, nevolnost, zvracení, průjem, kýchání, rýma, kašel, sípání a v závažných případech i anafylaxe.

Alergická reakce na citron je způsobena imunitním systémem, který mylně identifikuje některé bílkoviny v ovoci jako škodlivé. Tyto bílkoviny se nazývají alergeny. Pokud jste alergičtí na citron, vaše tělo uvolňuje histamin a další chemikálie, které způsobují alergické příznaky.

Pokud máte podezření na alergii na citron, je důležité navštívit lékaře. Ten provede testy, které potvrdí nebo vyvrátí diagnózu. Pokud se alergie potvrdí, je nutné se vyhýbat konzumaci citronů a produktů, které je obsahují.

Je důležité si uvědomit, že i malé množství citronu může u alergiků vyvolat závažnou reakci. Proto je důležité pečlivě číst etikety potravin a informovat se o složení jídel v restauracích.

Zajímavosti ze světa ovoce

Citrony, žluté poklady plné vitamínu C, v sobě skrývají mnoho překvapení. Věděli jste například, že jeden citron obsahuje denní doporučenou dávku vitamínu C? Citronová šťáva je skvělým pomocníkem v domácnosti. Dokáže vybělit skvrny, odstranit zápach z kuchyně a dodat lesk vlasům. Při výběru citronů v obchodě sáhněte po těch, které jsou těžké a pevné. Zralé citrony mají sytě žlutou barvu a hladkou slupku. A co teprve rozmanitost citrusových plodů! Pomeranče, grapefruity, mandarinky, limetky – každý z nich má svou specifickou chuť a aroma. Citrusové plody jsou skvělým zdrojem antioxidantů, které chrání naše tělo před volnými radikály. Zařaďte do svého jídelníčku alespoň jeden kus ovoce denně a vaše tělo se vám odvděčí pevným zdravím.

Publikováno: 01. 08. 2024

Kategorie: gastronomie

Autor: Vojtěch Dvořák

Tagy: elimon | ovoce