6 neobvyklých způsobů, jak využít Mentos: cukrovinky jako nikdy předtím!

Mentos

Historie Mentos

Historie Mentos sahá až do roku 1932, kdy začala firma Perfetti Van Melle vyrábět tyto populární cukrovinky. Původně byly dostupné pouze ve třech příchutích: pomerančová, citronová a máta. Postupem času se sortiment rozšířil o další lahodné varianty, jako jsou například cola, jahoda nebo broskev. Mentos se rychle staly oblíbenými po celém světě díky svému osvěžujícímu chuti a jedinečné konzistenci.

Různé druhy Mentos

Existuje mnoho různých druhů Mentos dostupných po celém světě. Kromě klasické varianty s ovocnými příchutěmi, jako jsou jahoda, pomeranč nebo citron, existují i exotičtější verze. Mezi ty patří například Mentos s příchutí kokosu, zázvoru nebo dokonce cola. Pro milovníky nových chutí je tak vždy něco nového k objevení v široké škále produktů od značky Mentos.

Jak se vyrábí Mentos

Mentos jsou vyráběny pomocí složitého procesu nazývaného extruze. Nejdříve se smíchají cukr, glukózový sirup a další přísady, jako je pektin nebo želatina, aby vznikla hmota podobná těstu. Tato hmota je pak protlačována skrz trysky do formiček ve tvaru malých válečků. Poté jsou Mentos ochlazovány a potaženy tenkou vrstvou glukózy, která jim dodává lesk a zabraňuje jim slepení se dohromady. Nakonec jsou baleny do charakteristických tub nebo rolí a jsou připraveny k prodeji.

Jaké chemické reakce vznikají při kombinaci Mentos s nápoji

Při kombinaci Mentos s nápoji, jako je Coca-Cola nebo Pepsi, dochází k zajímavé chemické reakci. Na povrchu Mentos jsou mikroskopické nerovnosti, které slouží jako jádra pro tvorbu bublinek oxidu uhličitého obsaženého v nápoji. Když se Mentos ponoří do nápoje, dochází k rychlému uvolňování plynu z tekutiny kolem cukrovinky. Tento proces vytváří obrovský tlak a výbuchy bublinek se šíří ven z Mentos do okolního prostoru, což vede k efektní fontáně bublinek a pěny. Tato reakce je důsledkem kombinace povrchové struktury Mentos a chemických složek nápoje, což způsobuje dramatický vizuální efekt.

Zajímavé experimenty s Mentos

Zajímavé experimenty s Mentos mohou být nejen zábavné, ale i poučné. Jedním z nich je tzv. "Mentos gejzír", kdy se do láhve s colou vloží Mentos a vznikne impozantní fontána plynu a tekutiny. Další zajímavý experiment je "Mentos raketový start", kdy se Mentos umístí do lahve s dietní colou a následně dojde k prudké reakci, která vyrazí obsah lahve ven jako raketu. Tyto experimenty jsou oblíbené mezi dětmi i dospělými a demonstrují fascinující chemické reakce, které mohou vzniknout při kombinaci Mentos s nápoji.

Recepty s Mentos

Recepty s Mentos mohou být nejen chutné, ale i zábavné! Jedním z originálních receptů je příprava osvěžujícího nápoje. Stačí do sklenice s sodovkou vhodit Mentos a sledovat, jak se začne dít magie. Dalším zajímavým receptem je vytvoření barevného popcornu. Roztavte cukr s máslem, přidejte Mentos a vařte do té doby, dokud směs nezačne pěnit. Poté přidejte popcorn a promíchejte. Po vychladnutí máte lahodný a originální snack!

Zábavné fakty o Mentos

- Mentos byly poprvé uvedeny na trh v roce 1948 v Nizozemsku.

- Existuje více než 15 různých příchutí Mentos, včetně klasické máty a exotických ovocných kombinací.

- V roce 1999 se stal internetovým hitem „Mentos a Coca-Cola Challenge“, kdy lidé zkoušeli vytvořit gejzír pomocí těchto dvou ingrediencí.

- Mentos jsou oblíbeným sladkostem mezi milovníky chemických experimentů díky jejich reakci s perlivými nápoji.

- Ve Spojených státech se každoročně prodá přibližně 1,5 miliardy kusů Mentos.

- Mentos jsou známé svou schopností odstranit nepříjemný zápach z úst, což je jedním z důvodů, proč jsou oblíbenými osvěžovači dechu.

Publikováno: 19. 05. 2024

Kategorie: jídlo a nápoje

Autor: Andělka Nováčková

Tagy: mentos | cukrovinky