Hotdog: Král rychlého občerstvení?

Hot Dog

Původ hot dogu

Původ párku v rohlíku, jak známe hot dog dnes, je zahalen rouškou tajemství a soupeřících příběhů. Jedna z historek nás zavádí do 19. století do Německa, kde se párky ve tvaru psů, zvané "dachshund" nebo "little dog", prodávaly v pouličních stáncích. Tyto párky se staly oblíbenou pochoutkou německých imigrantů v USA, kde se objevily na začátku 20. století. Podle jiné verze příběhu byl hot dog vynalezen v New Yorku, kde ho prodávali pouliční prodejci z vozíků. Bez ohledu na svůj původ se hot dog rychle stal symbolem amerického rychlého občerstvení. Jeho popularita vzrostla díky dostupnosti, rychlé přípravě a lahodné chuti. Dnes existuje nespočet variací hot dogu s různými druhy párků, pečiva a doplňků, jako je kečup, hořčice, cibule a zelí. Ať už dáváte přednost klasické verzi s hořčicí a kečupem, nebo experimentujete s exotičtějšími kombinacemi, hot dog zůstává oblíbeným pokrmem po celém světě.

Variace po celém světě

Hot dog, tenhle fenomén rychlého občerstvení, má své variace po celém světě. Každá země, ba i region, si ho upravil k obrazu svému. V USA, kolébce hot dogu, najdeme nespočet variant. Newyorský hot dog s hořčicí a kysaným zelím, Chicago hot dog s rajčaty, okurkou, cibulí a nakládanou zeleninou, to je jen špička ledovce. V Jižní Americe, konkrétně v Chile, se těší popularitě Completo, hot dog s avokádem, majonézou a rajčaty. V Asii zase najdeme japonský Yakisoba Dog, kde se párek podává v bulce s nudlemi yakisoba. A co teprve Evropa? Dánsko má svůj Ristet hot dog s kečupem, hořčicí, smaženou cibulkou a nakládanou zeleninou. Francie zase sází na Parisien hot dog, kde se párek vkládá do bagety a doplňuje ho hořčice. Ať už se vydáte kamkoliv, hot dog vás překvapí svou rozmanitostí a fantazií, se kterou si s ním kuchaři pohrávají.

Vlastnost Párky v rohlíku
Cena (průměr) 30 Kč
Dostupnost Stánky s občerstvením, benzinové pumpy, supermarkety
Čas přípravy 1-2 minuty

Typické americké variace

Američané si bezpochyby rádi upravují jídlo podle svého gusta a hot dogy nejsou výjimkou. Klasikou, se kterou se setkáte napříč celými Spojenými státy, je hot dog s hořčicí a kečupem. Oblíbenou variantou je i kombinace s nakládanou okurkou, cibulí a sladkou pikantní omáčkou. V New Yorku si hot dog nejčastěji vychutnáte s hořčicí a dušenou cibulkou s rajčatovým základem. Naopak v Chicagu byste kečup na hot dogu hledali marně. Místní specialitou je totiž kombinace hořčice, bílého octa, nakládané okurky, cibule, rajčat, nakládaných feferonek a celeru. V některých státech se můžete setkat i s variacemi, které zahrnují chilli con carne, sýr čedar, slaninu nebo zelí. Fantazii se meze nekladou a tak není divu, že se z obyčejného párku v rohlíku stal fenomén rychlého občerstvení s nekonečnými možnostmi úprav.

Hot dog v Česku

Původně americká pochoutka, hot dog, si našel své pevné místo i v Česku. Zejména v 90. letech minulého století se stánky s párky v rohlíku začaly objevovat jako houby po dešti a staly se symbolem rychlého občerstvení. Dnes už je nabídka mnohem pestřejší, od klasiky s hořčicí a kečupem, přes varianty s křupavou cibulkou a nakládanou zeleninou, až po luxusnější verze s trhaným vepřovým masem a BBQ omáčkou.

Ačkoliv si hot dog v Česku prošel určitou evolucí, stále zůstává oblíbenou volbou pro rychlý oběd, svačinu nebo večeři. Jeho obliba tkví v jednoduchosti, dostupnosti a samozřejmě i chuti. Navíc, cenová dostupnost hot dogu ho řadí mezi nejoblíbenější jídla pro studenty a lidi, kteří nechtějí utrácet majlant za jídlo.

I přes oblibu klasiky se v Česku objevují i podniky, které se na hot dogy specializují a nabízejí originální a netradiční kombinace chutí. Tyto podniky dokazují, že i zdánlivě obyčejný hot dog se dá povýšit na kulinářský zážitek.

Nutriční hodnota

Párky v rohlíku a další rychlá občerstvení, ač lákavá svou dostupností a chutí, bohužel neoplývají nutriční hodnotou. Obsahují vysoké množství nasycených tuků, soli a kalorií, ale minimum vitamínů, minerálů a vlákniny. Pravidelná konzumace takovýchto jídel přispívá k nárůstu hmotnosti, zvyšuje riziko kardiovaskulárních chorob, diabetu 2. typu a dalších zdravotních problémů.

Jeden párek v rohlíku může obsahovat až 300 kalorií, 15 gramů tuku a 800 miligramů sodíku. To je téměř třetina doporučené denní dávky soli. Navíc, zpracované maso, ze kterého se párky vyrábí, je Světovou zdravotnickou organizací klasifikováno jako karcinogen.

Pro zdravější alternativu zkuste připravit domácí verzi s kvalitním masem a celozrnným pečivem. Nebo si vyberte jiná jídla z nabídky rychlého občerstvení, jako jsou saláty, polévky nebo wrapy s kuřecím masem a zeleninou. Pamatujte, že vyvážená strava je klíčem k dobrému zdraví.

Hot dog je symfonie chutí pro nenáročné, ideální pro ty, kteří spěchají za svými sny a nemají čas na zdlouhavé stolování.

Hubert Šimek

Zajímavosti a rekordy

Věděli jste, že průměrný Američan spořádá ročně neuvěřitelných 60 párků v rohlíku? Tento fastfoodový fenomén má ale na kontě i další pozoruhodné statistiky. Jen v USA se ročně prodá přes 20 miliard párků v rohlíku, což by stačilo k obtočení zeměkoule více než 260krát! A co teprve rekordy v pojídání? Ten nejnovější drží Joey Chestnut, který dokázal spořádat neuvěřitelných 76 párků v rohlíku za pouhých 10 minut! Rychlé občerstvení ale není jen o párkování v rohlíku. Například celosvětově nejoblíbenějším fastfoodem je kuřecí maso, které poráží i hamburgery. A věřili byste, že první fastfoodový řetězec, White Castle, byl založen už v roce 1921? Svět rychlého občerstvení je zkrátka plný překvapení a rekordů, které jen čekají na své objevení.

Recept na domácí hot dog

Hot dogy, to je klasika rychlého občerstvení, kterou si můžeme snadno připravit i doma. Ať už chystáte rychlou večeři, svačinu pro návštěvu nebo jen něco dobrého na zub, domácí hot dog je vždycky skvělá volba. Navíc si ho můžete upravit přesně podle své chuti. Zapomeňte na předražené stánky s rychlým občerstvením a pusťte se do domácí verze, která bude chutnat mnohem lépe.

Publikováno: 28. 08. 2024

Kategorie: jídlo a nápoje