Květákové karbanátky: Vegetariánská lahůdka, která vás dostane!

Kvetakove Karbanátky

Klasické křenové karbanátky

Křenové karbanátky patří mezi tradiční česká jídla, která si získala oblibu pro svou výraznou chuť a jednoduchou přípravu. Hlavní roli v tomto receptu hraje samozřejmě křen, který dodává karbanátkům jejich charakteristickou štiplavost. Pro přípravu budete potřebovat vařené brambory, vejce, hladkou mouku, strouhanku, sůl, pepř a samozřejmě čerstvě nastrouhaný křen.

Příprava křenových karbanátků je snadná a zvládne ji i kuchař začátečník. Uvařené brambory nastrouháme nebo rozšťkáme a smícháme s vejci, hladkou moukou, solí, pepřem a nastrouhaným křenem. Z těsta tvarujeme placičky, které obalíme ve strouhance a smažíme dozlatova v rozpáleném oleji.

Křenové karbanátky se podávají teplé jako hlavní chod s bramborovou kaší, vařeným bramborem nebo zeleninovým salátem. Skvěle se hodí k pivu nebo k vínu.

Vegetariánská varianta s květákem

Květák je vděčná surovina, která se dá připravit na mnoho způsobů. V této variantě ho upečeme dozlatova a podáváme s lahodnou omáčkou a přílohou dle chuti.

Květák před pečením rozebereme na růžičky a krátce povaříme v osolené vodě. Poté ho necháme okapat a osušíme. Růžičky květáku poklademe na plech vyložený pečicím papírem, pokapeme olivovým olejem, osolíme, opepříme a posypeme oblíbeným kořením. Pečeme v předehřáté troubě na 180 stupňů Celsia dozlatova.

Mezitím si připravíme omáčku. Skvěle se hodí například jogurtová s bylinkami, tahini dresink nebo rajčatová salsa.

Upečený květák podáváme s vybranou omáčkou a přílohou. Můžete zvolit například kuskus, rýži, brambory nebo zeleninový salát.

Triky pro dokonalou konzistenci

Dosažení perfektní konzistence v kuchyni může být někdy oříšek. Existuje ale pár triků, které vám zaručeně pomohou. Vždy používejte suroviny pokojové teploty, ať už jde o vejce do těsta nebo máslo do krému. Studené ingredience se hůře spojují a výsledek pak není optimální. Mouku a prášek do pečiva vždy prosejte, čímž se provzdušní a zajistí nadýchanost těsta. Dodržujte přesné množství surovin, ideálně si je odvažte na kuchyňské váze. A v neposlední řadě, nespěchejte! Těsto míchejte pomalu a trpělivě, dokud nedosáhnete požadované konzistence.

Servírování a přílohy

Tradičně se podává horké s bramborem v mnoha podobách, ať už jde o bramborovou kaši, vařený brambor nebo hranolky. Skvěle se k němu hodí také knedlík, a to jak houskový, tak bramborový. Nezapomeňte na pořádnou porci šťávy, která se skvěle doplňuje s chutí masa.

Vedle klasiky ale existuje i řada modernějších příloh, které si s vepřovým krkem skvěle rozumí. Vyzkoušejte například zeleninové pyré, kuskus, quinoau nebo bulgur. Skvělou volbou jsou i různé druhy salátů, ať už zeleninové, těstovinové nebo luštěninové.

Při servírování nezapomeňte na estetickou stránku jídla. Pěkně naservírované jídlo chutná hned lépe. Použijte čerstvé bylinky, zeleninu nebo jedlé květy k ozdobení talíře.

Tipy na obměnu receptu

Chcete si recept trochu upravit podle své chuti? Žádný problém! Místo kuřecího masa můžete použít vepřové nebo hovězí, záleží na vaší preferenci. Pro vegetariánskou verzi zkuste tofu nebo tempech. Experimentujte s kořením – přidejte chilli pro pikantnější chuť nebo kurkumu pro zemitější aroma. A co se týče zeleniny, fantazii se meze nekladou! Místo brokolice se skvěle hodí květák, zelené fazolky nebo cuketa. Nebojte se experimentovat a vytvořte si vlastní variaci, která vám bude nejvíce chutnat!

Publikováno: 24. 06. 2024

Kategorie: gastronomie

Autor: Vojtěch Dvořák

Tagy: kvetakove karbanátky | jídlo