Musa: Vše, co potřebujete vědět o tomto exotickém druhu banánu

Musa

Co je musa a jak se liší od běžného banánu?

Musa, známá také jako "kuchařský banán", je exotický druh ovoce patřící do rodu banánovníku. Na rozdíl od běžného sladkého banánu, který jíme syrový, musa se obvykle nepodává syrová kvůli své škrobové chuti a textuře. Její plody jsou větší a mají pevnější konzistenci než klasické banány. Musa se často používá k vaření, pečení nebo smažení a díky své neutrální chuti je vhodná do slaných i sladkých pokrmů.

Původ a historie musy a její význam v různých kulturách.

Musa, rostlina, ze které pochází exotický druh banánu, má původ v jihovýchodní Asii a na západním pobřeží Afriky. První zmínky o pěstování musy sahají až do starověkého Egypta a Indie. Tato plodina hrála důležitou roli v mnoha kulturách - například ve starověkém Řecku byla považována za symbol bohatství a hojnosti. V afrických kulturách byla musa spojována s plodností a bohatstvím, zatímco v Asii byla ceněna pro své léčivé účinky. Dnes je musa oblíbeným ovocem po celém světě a její historie je pevně spjata s kulturním dědictvím mnoha národů.

Jaké jsou druhy musy a jak se používají v kuchyni?

Existuje více než 70 druhů musy, ale nejznámější jsou Musa acuminata a Musa balbisiana, které se křížením daly vzniknout běžnému banánu. Kromě běžného banánu existují i odrůdy jako plantain, které se často vaří a pečou. Plantain je bohatý na škrob a používá se spíše jako zelenina než ovoce. Dalším druhem je red banana s jemně sladkou chutí a růžovým masem. V Asii se používají například výhonky mladých banánovníků, tzv. banana blossoms, které mají chuť podobnou artyčoku. Celá rostlina je také využitelná - listy slouží k obalování jídla při vaření stejně jako talíře.

Nutriční hodnota musy a zdravotní benefity konzumace.

Musa, neboli exotický druh banánu, je bohatá na živiny jako vitamin C, B6, draslík a vlákninu. Obsahuje také antioxidanty a prebiotika pro zdravou střevní mikroflóru. Konzumace musy může pomoci snížit krevní tlak a podpořit zdravou funkci srdce díky obsahu draslíku. Díky nízkému obsahu tuku a sodíku je vhodná i pro lidi s vysokým tlakem. Navíc má nízký glykemický index, což pomáhá udržovat stabilní hladinu cukru v krvi.

Recepty s musou a tipy na to, jak ji skladovat a používat.

Recepty s musou jsou nejen lahodné, ale i zdravé. Můžete si připravit smoothie s musou, jogurtem a ořechy nebo vyzkoušet grilovanou musu s medem a skořicí. Musu můžete také použít jako náhradu za mouku při pečení, což dodá dezertům vlhkost a chuť. Pro skladování je důležité udržovat musu v suchém a chladném prostředí mimo přímé sluneční světlo. Pokud je plod zralý, může být uložen v lednici po dobu 2-3 dnů. Pro rychlé použití lze musu zamrazit nakrájenou na kousky nebo rozmačkanou do pyré.

Publikováno: 23. 05. 2024

Kategorie: jídlo a nápoje

Autor: Andělka Nováčková

Tagy: musa | druh banánu