Pikantní tajemství papriky: Od sladké chuti po ohnivé delikatesy

Paprika

Původ a historie papriky

Paprika, tato všudypřítomná zelenina, má svůj původ ve Střední a Jižní Americe. Divoké formy paprik pěstovali již před 9 000 lety obyvatelé oblastí dnešního Mexika. Pro starověké civilizace, jako byli Aztékové a Mayové, představovala paprika důležitou součást jídelníčku a využívala se i v tradiční medicíně. Do Evropy se paprika dostala zásluhou Kryštofa Kolumba na konci 15. století. Zprvu byla považována za okrasnou rostlinu, ale brzy si našla cestu i do kuchyní, a to nejdříve v oblasti Středomoří. Odtud se pak rozšířila do celého světa a stala se nepostradatelnou ingrediencí mnoha národních kuchyní. Dnes existuje nepřeberné množství odrůd paprik, lišících se tvarem, barvou, chutí a pálivostí.

Druhy a odrůdy papriček

Svět papriček je neskutečně pestrý a nabízí nepřeberné množství druhů a odrůd. Mezi nejznámější patří feferonky, jalapeňos a habaneros, ale existuje jich mnohem více. Liší se tvarem, barvou, chutí a samozřejmě pálivostí, která se měří pomocí Scovilleovy stupnice.

Pro začátečníky jsou vhodné mírnější odrůdy jako Jalapeño, pocházející z Mexika, s typickou ovocnou chutí. Naopak zkušení chilli nadšenci mohou vyzkoušet extrémně pálivé odrůdy jako Carolina Reaper nebo Bhut Jolokia, které se pyšní miliony jednotek na Scovilleově stupnici.

Při výběru papriček je důležité zohlednit jejich chuťový profil. Některé odrůdy jsou spíše sladké, jiné citrusové a další zase zemitější. Papričky se dají konzumovat čerstvé, sušené, mleté, nakládané a používají se k dochucení nejrůznějších pokrmů.

Pálivost a stupnice SHU

Pálivost chilli papriček je způsobena látkou kapsaicin, který dráždí receptory tepla a bolesti v ústech. Množství kapsaicinu v papričce se měří na Scovilleho stupnici pálivosti (SHU). Stupnici vynalezl americký lékárník Wilbur Scoville v roce 1912.

Nula na stupnici SHU odpovídá paprice zcela bez pálivosti, jako je paprika zeleninová. Čím vyšší je číslo SHU, tím je paprička pálivější. Například jalapeño papričky se pohybují mezi 2 500 až 8 000 SHU, zatímco Carolina Reaper, jeden z nejpálivějších druhů na světě, dosahuje až 2 200 000 SHU.

Pro srovnání, čistý kapsaicin má pálivost 16 000 000 SHU. Pálivost chilli papriček se liší v závislosti na odrůdě, podmínkách pěstování a zralosti.

Využití papriky v kuchyni

Paprika je vděčná zelenina, která dokáže dodat barvu, chuť a vůni nespočtu jídel. Ať už preferujete sladkou papriku kapii, pikantní chilli papričky nebo aromatickou papriku klobáskovou, možnosti využití v kuchyni jsou téměř nekonečné. Čerstvou papriku můžeme konzumovat syrovou v salátech, kde skvěle doplní rajčata, okurky a další zeleninu. Skvěle se hodí i do zeleninových směsí, ať už restovaných na pánvi, grilovaných nebo pečených v troubě. Dužená paprika je výbornou přílohou k masu a hodí se i do polévek a omáček. Milovníci pikantních jídel si přijdou na své s chilli papričkami, které dodají říz omáčkám, masům i luštěninám. Paprika je také základní surovinou pro přípravu domácího ajvaru, leča a dalších tradičních pokrmů. Ať už se rozhodnete papriku použít jakkoliv, nezapomeňte, že tepelnou úpravou ztrácí vitamíny, proto je ideální konzumovat ji i v syrovém stavu.

Zdravotní benefity papriky

Papriky nejsou jen chutným zpestřením jídelníčku, ale i vitamínovou bombou s mnoha zdravotními benefity. Obsahují vysoké množství vitamínu C, dokonce více než pomeranče. Vitamín C je silný antioxidant, který chrání buňky před poškozením volnými radikály a posiluje imunitní systém. Papriky jsou bohaté i na vitamín A, důležitý pro zdravý zrak a pokožku. Díky obsahu vlákniny podporují trávení a pomáhají regulovat hladinu cholesterolu v krvi. Papriky obsahují také kapsaicin, látku zodpovědnou za jejich pálivost. Kapsaicin má protizánětlivé účinky a může pomáhat při bolestech kloubů. Ať už dáváte přednost sladkým nebo pálivým paprikám, zařaďte je do svého jídelníčku a těšte se z jejich chuti i přínosu pro vaše zdraví.

Pěstování papriček doma

Pěstování vlastních papriček doma je obohacující zážitek, který vám přinese čerstvé a chutné plody přímo z vašeho parapetu. Ať už máte zahradu, balkon nebo jen pár květináčů, existuje mnoho druhů papriček, které se dají snadno pěstovat i v omezeném prostoru. Začněte s výběrem odrůdy, která vám nejvíce vyhovuje – od mírných paprik až po extrémně pálivé chilli papričky. Semínka paprik se vysévají od února do března do sadbovačů s kvalitním substrátem. Důležité je zajistit dostatek světla a tepla, ideální teplota pro klíčení je okolo 25 °C. Po vyklíčení a zesílení sazeniček je přesadíme do větších květináčů. Papriky potřebují pravidelnou zálivku, ale nesnáší přemokření. Během vegetace je vhodné rostliny přihnojovat hnojivem s vyšším obsahem draslíku. S trochou péče a trpělivosti si tak můžete vychutnat vlastní úrodu papriček a dodat vašim pokrmům jedinečnou chuť.

Tipy pro použití papriky

Paprika je všestranná surovina, která dokáže dodat pokrmům šmrnc a barvu. Čerstvou papriku můžete konzumovat syrovou, přidat do salátů, sendvičů nebo dipů. Skvěle se hodí i grilovaná, pečená nebo smažená jako příloha k masu či zelenině. Sušená paprika je ideální do gulášů, omáček, polévek a marinád. Pro ostřejší chuť vyzkoušejte pálivou papriku, naopak sladká paprika dodá pokrmům jemnější chuť. Při vaření s paprikou dbejte na to, aby se nepřipálila, zhořkla by. Pro zachování co nejvíce vitamínů vařte papriku krátce nebo ji duste. Paprika je bohatá na vitamín C a antioxidanty, které prospívají imunitě a celkovému zdraví.

Publikováno: 21. 06. 2024

Kategorie: jídlo a nápoje

Autor: Andělka Nováčková

Tagy: paprika | druh koření nebo zeleniny