Štěpánská hovězí pečeně: Tajemství šťavnaté klasiky

Štěpánská Hovězí Pečeně

Tradice štěpánské pečeně

Štěpánská hovězí pečeně, to je synonymum pro sváteční oběd 26. prosince. Tradice tohoto pokrmu z hovězího masa sahá hluboko do historie, ačkoliv její přesný původ není zcela jasný. Jedna z teorií hovoří o spojitosti se sv. Štěpánem, patronem koní, a zvykem pojídání sytého jídla po vánočním půstu.

Ať už je původ jakýkoliv, štěpánská hovězí pečeně se stala neodmyslitelnou součástí českých Vánoc. Pečlivě vybraný kus hovězího masa, pomalu pečený s kořenovou zeleninou a zalitý lahodnou šťávou, to je kombinace, která potěší chuťové pohárky snad každého.

Příprava štěpánské pečeně vyžaduje čas a trpělivost, ale výsledek stojí za to. Maso se nejdříve opečе dozlatova ze všech stran, aby se uzavřela jeho šťáva. Poté se peče pomalu v troubě, ideálně s kořenovou zeleninou, která dodá pečení jedinečnou chuť a vůni. Během pečení se maso podlévá výpekem a otáčí, aby se propeklo rovnoměrně.

Výsledkem je křehké a šťavnaté hovězí maso, které se doslova rozplývá na jazyku. Štěpánská hovězí pečeně se tradičně podává s knedlíkem a zelím, ale fantazii se meze nekladou. Skvěle chutná i s bramborem, bramborovou kaší nebo jen s čerstvým pečivem.

Výběr masa na pečení

Pro štěpánskou hovězí pečeni a další pokrmy z hovězího masa je výběr správného kusu masa naprosto zásadní. Ideální je maso prorostlé tukem, které zaručí šťavnatost a křehkost. Hovězí zadní je skvělou volbou, ať už se jedná o svíčkovou, nízký roštěnec nebo květovou špičku. Tyto části jsou křehčí a hodí se pro kratší dobu pečení. Pokud preferujete delší pečení, volte hovězí přední, například kližku nebo hrudí. Tyto části jsou tužší, ale dlouhým pečením krásně změknou a rozvinou bohatou chuť. Nebojte se zeptat svého řezníka na doporučení, rád vám poradí s výběrem masa ideálního pro váš recept. Nezapomeňte, že kvalitní maso je základem každého dobrého jídla.

Ingredience pro dokonalou chuť

Hovězí maso, král české kuchyně, se na sváteční tabuli hodí jako málokterý. Ať už chystáte klasickou štěpánskou hovězí pečeni nebo experimentujete s modernějším pokrmem, klíčem k dokonalosti jsou ty správné ingredience. Základem je samozřejmě kvalitní hovězí maso. Pro pečení se hodí zadní kýt, plec nebo nízké žebro. Důležitá je i jeho úprava. Maso by mělo být odblaněné a zbavené přebytečného tuku.

Vlastnost Štěpánská hovězí pečeně
Hlavní ingredience Hovězí maso
Typ jídla Hlavní chod

Chuť masa skvěle podtrhne zelenina. Mrkev, celer a petržel tvoří základ, ale nebojte se experimentovat i s cibulí, česnekem nebo kouskem pórku. Bylinky dodají pokrmu tu správnou vůni. Vedle klasického bobkového listu a nového koření vyzkoušejte i tymián, rozmarýn nebo jalovec. Špetka soli a pepře je samozřejmostí, stejně jako kvalitní sádlo nebo olej na opečení masa.

Nezapomínejte ani na tekutinu, která dodá pečení šťávu. Vývar z masa nebo zeleniny je ideální, ale postačí i voda s trochou vína. Ať už zvolíte jakoukoli kombinaci, nezapomeňte, že nejdůležitější ingrediencí je láska, se kterou budete pokrm připravovat.

Postup přípravy krok za krokem

Hovězí maso si den předem naložíme do marinády. Smícháme sůl, pepř, drcený kmín, prolisovaný česnek a hořčici. Maso potřeme olejem a důkladně ho ze všech stran obalíme v připravené marinádě. Naložené hovězí vložíme do uzavíratelné nádoby a necháme v lednici odležet alespoň 12 hodin, ideálně však celých 24 hodin. Druhý den si předehřejeme troubu na 160 °C. Cibuli oloupeme a nakrájíme na tenké plátky. Mrkev a celer očistíme a nakrájíme na větší kusy. Na dno pekáče rozložíme nakrájenou cibuli, mrkev a celer. Na zeleninu položíme naložené hovězí maso a podlijeme ho hovězím vývarem. Pekáč přikryjeme pokličkou nebo alobalem a vložíme do předehřáté trouby. Pečeme přibližně 3 hodiny doměkka. Během pečení maso kontrolujeme a podle potřeby podléváme vývarem. Po 3 hodinách pečení sundáme pokličku nebo alobal a zvýšíme teplotu trouby na 180 °C. Pečeme ještě asi 30 minut dozlatova. Upečené hovězí maso vyjmeme z pekáče a necháme ho 15 minut odpočinout pod alobalem. Šťávu z pečení přecedíme přes jemné sítko do hrnce. Na mírném ohni ji zahříváme a podle chuti dochutíme solí, pepřem a případně i cukrem. Štěpánskou hovězí pečeni nakrájíme na plátky a podáváme s bramborovým knedlíkem a zelím.

Tipy pro šťavnaté maso

Hovězí maso, to je základ štěpánské pečeně. Aby bylo maso krásně šťavnaté, je potřeba dodržet pár tipů. Vybírejte maso s viditelným tukem, který se během pečení rozpustí a maso krásně provoní a zjemní. Před pečením maso osušte a potřete olejem, aby se vytvořila křupavá kůrčička. Pečte v hrnci s poklicí nebo ho zabalte do alobalu, aby se pára udržela uvnitř a maso nevysušila. Důležitá je také teplota a doba pečení. Pečte na nižší teplotu (okolo 150 °C) a delší dobu (2-3 hodiny), aby se maso stihlo pozvolna propéct a zůstatalo šťavnaté. Nezapomeňte maso během pečení podlévat výpekem nebo vývarem a otáčet, aby se propeklo ze všech stran. Po upečení nechte maso alespoň 15 minut odpočinout, aby se šťávy rovnoměrně rozprostřely.

Tradiční přílohy k pečení

Kromě dokonale připravené štěpánské hovězí pečeně nebo jiného pokrmu z hovězího masa hrají důležitou roli i přílohy. Tradičně se k pečenému hovězímu podávají kombinace, které doplňují jeho chuť a zároveň zasytí. Brambor v jakékoli podobě je stálicí – ať už jde o šťouchané brambory s máslem a mlékem, nadýchaný bramborový knedlík, nebo křupavé pečené brambory s bylinkami.

Skvěle se hodí i lehčí varianty příloh, jako je dušená zelenina, například mrkev, celer, petržel nebo zelené fazolky. Pro svěží kontrast můžete zvolit i kompotované brusinky nebo zelný salát s jemnou zálivkou.

Nezapomeňte ani na omáčku! Ta by měla být hustá, s výraznou chutí a ideálně připravená z výpeku z masa.

Ať už zvolíte jakoukoli kombinaci, důležité je, aby vám chutnala a doplnila tak vaši štěpánskou hostinu.

Variace štěpánské pečeně

Štěpánská hovězí pečeně, stálice svátečních stolů, nabízí nepřeberné množství variací. Experimentujte s druhy masa, marinádami a nádivkami pro jedinečný gurmánský zážitek. Místo klasické hovězí svíčkové zkuste vepřovou panenku, jehněčí kýtu nebo šťavnaté hovězí žebro. Každý druh masa dodá pečení specifickou chuť a texturu.

Marináda je klíčem k dokonalé chuti. Tradiční česká kuchyně sází na kořenovou zeleninu, cibuli, česnek a nové koření. Pro originální chuť vyzkoušejte marinádu z červeného vína, medu a rozmarýnu nebo pikantní kombinaci chilli, zázvoru a sójové omáčky.

Nádivka dodá pečení šťavnatost a obohatí chuť masa. Oblíbenou volbou je nádivka z bílého pečiva, uzeného masa a bylinek. Pro nevšední chuť zkuste nádivku z jablek a brusinek, špenátu a fety nebo žampionů a slaniny.

Pečte na mírném ohni pod pokličkou dozlatova. Během pečení podlévejte výpekem a maso pravidelně otáčejte, aby se propeklo ze všech stran. Výsledkem bude křehká a šťavnatá pečeně, která potěší chuťové pohárky všech strávníků.

Štěpánská hovězí pečeně, to je koncert chutí, kde hlavní roli hraje trpělivost kuchaře a kvalita masa.

Hynek Kvapil

Párování s vínem a pivem

Štěpánská hovězí pečeně, delikatesa plná sytých chutí a vůní, si zaslouží i ten správný nápoj. Výrazná chuť hovězího masa skvěle ladí s plnými červenými víny. Sáhněte po lahvi moravského Frankovky, která svou kořenitostí a tóny zralého ovoce pečeně krásně doplní. Pokud dáváte přednost zahraničním vínům, zvolte argentinskou Malbec s tóny švestek a vanilky, nebo španělské Rioja s příjemnou tříslovinou.

A co pivo? I tady máme několik skvělých voleb. Tmavá piva jako je polotmavý ležák nebo speciál s karamelovými tóny podtrhnou sladší chuť pečeně. Pro milovníky hořkých chutí se hodí i IPA s výrazným chmelovým aroma, která krásně vyváží sytost hovězího masa.

Pokrmy z hovězího masa obecně otevírají široké možnosti párování. Lehčí úpravy masa, jako je hovězí steak, si rozumí s ovocnějšími červenými víny, například s Rulandským modrým. Naopak k dušenému hovězímu s omáčkou se hodí plnější vína s vyšším obsahem tříslovin, jako je Cabernet Sauvignon. Ať už zvolíte jakoukoli kombinaci, nezapomeňte si vychutnat harmonii chutí, kterou vám správně zvolené víno nebo pivo k hovězímu masu přinese.

Zbytky pečeně v kuchyni

Štěpánská hovězí pečeně, symbol štědrovečerní hostiny, často zanechává v kuchyni lákavé zbytky. Co s nimi? Možností je nespočet a fantazii se meze nekladou. Základní a oblíbenou variantou je studená pečeně s křenem a chlebem. Šťavnaté plátky masa potřené ostrou pochoutkou uspokojí chuťové buňky i druhý den. Pro teplou večeři lze zbytky masa využít do lahodných sendvičů, polévek či salátů. Jemně nakrájené maso dodá pokrmům sytost a nezaměnitelnou chuť. Hovězí maso se skvěle doplňuje s houbami, slaninou a smetanovou omáčkou. Zkuste z pečeně připravit hovězí stroganov s rýží nebo těstovinami. Další variantou je hovězí rizoto, kde se maso smíchá s rýží, zeleninou a parmazánem. Zbytky pečeně se dají také použít do slaných koláčů, quiche nebo empanadas. Kreativitě se meze nekladou.

Publikováno: 11. 07. 2024

Kategorie: jídlo

Autor: Jindřich Kopecký

Tagy: štěpánská hovězí pečeně | pokrm z hovězího masa