Kalamáry: Tajemství křupavé dokonalosti

Kalamáry

Kalamáry: pochoutka z moře

Kalamáry, hlavonožci s deseti chapadly, jsou oblíbenou pochoutkou po celém světě. Jejich jemné, lehce nasládlé maso a křupavá textura z nich dělají ideální ingredienci pro různé pokrmy. Kalamáry jsou bohaté na bílkoviny, vitamíny a minerály, jako je vitamín B12, draslík a selen. Díky nízkému obsahu tuku a kalorií jsou také zdravou volbou pro ty, kteří dbají na svou linii.

Kalamáry se dají připravovat na mnoho způsobů. Oblíbené jsou grilované kalamáry s česnekem a bylinkami, smažené kalamáry s citronem a tatarskou omáčkou nebo kalamáry dušené v rajčatové omáčce s olivami a kapary. Kalamáry se také často přidávají do salátů, těstovin a rizota.

Při nákupu kalamárů je důležité vybírat čerstvé kusy s lesklou kůží a pevnou konzistencí. Čerstvé kalamáry by neměly mít rybí zápach. Kalamáry se dají koupit čerstvé, mražené nebo konzervované.

Ať už si kalamáry vychutnáte jako hlavní chod nebo jako součást většího pokrmu, určitě si pochutnáte na jejich lahodné chuti a všestrannosti.

Druhy a výskyt kalamárů

Kalamáři, fascinující tvorové s protáhlým tělem a chapadly, představují rozmanitou skupinu hlavonožců. Patří do řádu krakatic (Teuthida), který zahrnuje přes 300 druhů. Liší se velikostí, tvarem i prostředím, které obývají. Některé druhy, jako je oliheň obecná (Loligo vulgaris), dorůstají délky jen několika centimetrů, zatímco krakatice obrovská (Architeuthis dux) může dosáhnout až 13 metrů. Kalamáři se vyskytují ve všech světových oceánech, od teplých tropických vod po chladné hlubiny. Některé druhy preferují mělké pobřežní vody, jiné se pohybují v hlubokomořských oblastech. Kalamáři jsou aktivní dravci, kteří se živí rybami, korýši a jinými hlavonožci. K lovu používají svá chapadla s přísavkami, kterými kořist pevně uchopí. Zajímavostí je, že kalamáři dokáží měnit barvu svého těla, a to díky pigmentovým buňkám zvaným chromatofory. Tato schopnost jim umožňuje splynout s okolím, komunikovat s ostatními jedinci a zastrašovat predátory. Kalamáři hrají důležitou roli v mořském ekosystému, a to jak jako predátoři, tak i jako kořist pro větší živočichy, jako jsou žraloci, tuňáci a vorvani.

Kalamáry, smažené dozlatova, křupavé na povrchu a uvnitř jemné jako máslo, to je pro mě esence letní pohody.

Eliška Dvořáková

Nutriční hodnota a benefity

Kalamáry, známé také jako olihně, jsou mořští měkkýši s nízkým obsahem tuku a kalorií, ale bohatí na bílkoviny. Díky tomu jsou skvělou volbou pro ty, kteří si hlídají váhu nebo se snaží jíst zdravěji. Kalamáry jsou také dobrým zdrojem vitamínů a minerálů, včetně vitamínu B12, draslíku, železa a selenu. Vitamín B12 je nezbytný pro zdravou nervovou soustavu, draslík pomáhá regulovat krevní tlak a železo je důležité pro tvorbu červených krvinek. Selen je silný antioxidant, který chrání buňky před poškozením volnými radikály. Pravidelná konzumace kalamárů může přispět ke zlepšení zdraví srdce a cév. Obsahují totiž omega-3 mastné kyseliny, které snižují hladinu cholesterolu v krvi a chrání před srdečními chorobami. Kalamáry jsou také dobrým zdrojem taurinu, aminokyseliny, která pomáhá regulovat krevní tlak a srdeční rytmus. Kromě výše uvedených benefitů mohou kalamáry přispět k posílení imunitního systému, zlepšení funkce mozku a ochraně před rakovinou. Je však důležité konzumovat kalamáry s mírou, jelikož obsahují cholesterol.

Kalamáry v kuchyni: tipy

Kalamáry jsou oblíbenou pochoutkou, ale jejich příprava může být někdy oříškem. Abyste si na nich pochutnali opravdu naplno, je důležité dodržet pár základních pravidel. Před samotnou přípravou je nutné kalamáry důkladně očistit. To znamená odstranit hlavu, vnitřnosti a průhlednou chitinovou destičku. Očištěné kalamáry pak propláchneme studenou vodou. Důležitá je také správná doba tepelné úpravy. Kalamáry jsou nejlepší, když jsou měkké a šťavnaté. Pokud je budete vařit příliš dlouho, ztvrdnou a budou gumové. Obecně platí, že stačí vařit je maximálně 3 minuty, nebo smažit na prudkém ohni z každé strany asi minutu. Skvělou volbou je také grilování, které jim dodá lahodnou kouřovou chuť. Kalamáry jsou velmi univerzální surovinou a hodí se do mnoha receptů. Můžete je přidat do těstovin, rizota, salátů, nebo je servírovat jako samostatný pokrm s dipem. Skvěle chutnají s česnekem, citronem, bylinkami, chilli papričkami, rajčaty a bílým vínem.

Oblíbené recepty z kalamárů

Kalamáry, tyto mořské pochoutky, se těší velké oblibě pro svou jemnou chuť a široké možnosti využití v kuchyni. Jejich příprava není složitá a existuje nepřeberné množství receptů, ze kterých si vybere každý. Oblíbené jsou smažené kalamáry, které se podávají s citronem a česnekovým dipem. Skvěle chutnají také grilované, plněné bylinkami a sýrem feta. Pro milovníky italské kuchyně je jako stvořený recept na kalamáry na víně s rajčaty a kapary. Kalamáry se dají také dusit, zapékat, přidávat do salátů nebo z nich připravit rizoto. Důležité je dbát na správnou dobu tepelné úpravy, aby kalamáry neztuhly.

Vlastnost Popis
Český název Kalamáry
Latinský název Teuthida (řád)
Popis Mořský hlavonožec s deseti chapadly
Chuť Jemná, lehce nasládlá
Použití v kuchyni Smažené kalamáry, rizoto, saláty

Při nákupu kalamárů je vhodné vybírat čerstvé kusy s lesklou kůží a příjemnou vůní. Kalamáry by měly být pevné a pružné na dotek. Pokud kupujete mražené kalamáry, je důležité je před tepelnou úpravou nechat zcela rozmrazit.

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv recept, kalamáry vám zaručeně zpestří jídelníček a poskytnou vám nezapomenutelný gurmánský zážitek.

Kalamáry a udržitelnost rybolovu

Kalamáry, tyhle fascinující mořské tvory, si oblíbila spousta lidí pro jejich specifickou chuť a všestranné využití v kuchyni. Málokdo ale ví, že jsou i důležitou součástí mořského ekosystému a jejich populace jsou citlivé na nadměrný rybolov. Rychlý růst a krátký životní cyklus z nich dělá atraktivní cíl pro rybáře, ale zároveň je činí zranitelnými vůči nadměrnému odlovu.

Naštěstí existují způsoby, jak si pochutnat na kalamárech a zároveň chránit jejich populace pro budoucí generace. Jedním z nich je vybírat si kalamáry s certifikací udržitelnosti, jako je například MSC. Tato certifikace zaručuje, že kalamáry pochází z rybolovu, který splňuje přísná pravidla pro ochranu mořského ekosystému.

Důležitá je také informovanost spotřebitelů. Čím více lidí se bude zajímat o původ kalamárů na jejich talíři, tím větší tlak bude na rybáře a prodejce, aby upřednostňovali udržitelné metody rybolovu.

Kromě certifikace a informovanosti spotřebitelů existují i další iniciativy na ochranu kalamárů. Vědci se zabývají výzkumem jejich životních cyklů a populační dynamiky, aby mohli lépe stanovit limity pro rybolov. Zároveň probíhají projekty na podporu zodpovědného rybolovu v rozvojových zemích, kde je často rybolov důležitým zdrojem obživy pro místní komunity.

Volbou kalamárů z udržitelných zdrojů a podporou zodpovědného rybolovu můžeme přispět k ochraně těchto fascinujících tvorů a zachování zdravých mořských ekosystémů.

Zajímavosti o kalamárech

Kalamáry, fascinující hlavonožci s protáhlým tělem a osmi chapadly, v sobě skrývají mnoho zajímavostí. Věděli jste například, že kalamáry mají tři srdce? Dvě srdce pumpují krev do žáber, zatímco třetí srdce se stará o cirkulaci krve do zbytku těla. Další zajímavostí je jejich schopnost měnit barvu. Díky pigmentovým buňkám zvaným chromatofory dokáží kalamáry během okamžiku splynout s okolím nebo naopak zaujmout pestrými vzory. Kalamáry jsou také mistři v maskování. Některé druhy dokáží napodobit tvar a pohyb mořských řas, aby se ukryly před predátory. Zajímavostí je, že kalamáry mají modrou krev. To je způsobeno přítomností hemocyaninu, proteinu obsahujícího měď, který na sebe váže kyslík. Kalamáry jsou také známé svou inteligencí. Dokáží se učit, řešit jednoduché úkoly a dokonce i komunikovat mezi sebou pomocí změn barvy a vzorů na svém těle.

Publikováno: 06. 07. 2024

Kategorie: jídlo a nápoje

Autor: Andělka Nováčková

Tagy: kalamáry