Vídeňská roštěná: Klasická chuť rakouské klobásy

Vídeňská Roštěná

Co je vídeňská roštěná a jak se připravuje?

Vídeňská roštěná je tradiční rakouské jídlo, které se skládá z grilované vepřové klobásy podávané s hořčicí a chlebem. Klobása je obvykle tenká a dlouhá, pečená na grilu nebo pánvi dozlatova. Někdy se také podává s nakládanými okurkami nebo cibulí. Tato chuťově bohatá pochoutka je oblíbeným jídlem jak pro místní obyvatele ve Vídni, tak i pro turisty hledající autentický rakouský zážitek. Při přípravě vídeňské roštěné je důležité dbát na správnou teplotu grilu a pečlivě sledovat proces grilování, aby byla klobása dokonale upečená zvenku i uvnitř.

Historie a původ vídeňské roštěné.

Historie vídeňské roštěné sahá až do 18. století, kdy se stala oblíbeným jídlem ve vídeňských restauracích a hostincích. Původně byla nazývána "Frankfurtská" podle města Frankfurtu, odkud pochází receptura na tuto lahůdku. Později byla přejmenována na "Vídeňskou" kvůli její oblibě ve Vídni. Tradiční způsob přípravy spočívá v grilování klobásy na pánvi nebo grilu, čímž získává charakteristickou křupavou kůrku a šťavnatý uvnitř.

Jaké ingredience jsou potřeba k výrobě vídeňské roštěné?

K výrobě vídeňské roštěné jsou potřeba kvalitní suroviny. Základem je mleté maso z vepřového a hovězího masa, které se smíchá s kořením jako pepř, majoránka, česnek a špetkou muškátového oříšku. Důležitou součástí je také studená voda, která zajistí správnou konzistenci směsi. Pro dokonalou chuť se používají střeva na plnění, obvykle telecí nebo skopová. Výsledná chuť vídeňské roštěné je pak ovlivněna i způsobem tepelné úpravy při grilování nebo vaření.

Nejlepší způsoby, jak podávat vídeňskou roštěnou.

Nejlepší způsob, jak podávat vídeňskou roštěnou, je tradičně s hořčicí a čerstvým chlebem. Další oblíbenou variantou je servírovat ji s bramborovým salátem nebo nakládanými okurkami. V restauracích ve Vídni bývá vídeňská roštěná často podávána s hranolkami nebo pečenými brambory. Pro milovníky pikantních chutí je možné přidat ke klobásám i pálivé papričky nebo cibuli na grilu. Každopádně důležité je zachovat jednoduchost a vychutnat si autentickou chuť této lahodné rakouské speciality.

Recept na domácí přípravu vídeňské roštěné.

Recept na domácí přípravu vídeňské roštěné není složitý. Budete potřebovat 4 vídeňské klobásy, které nejprve uvaříte ve vodě asi 10 minut. Poté je osušte a na pánvi je opečte do zlatova. K tomu podávejte hořčici, křen a pečivo jako například žemle. Tradiční přílohou jsou také nakládané okurky nebo bramborový salát. Tímto způsobem si můžete snadno vychutnat chuť autentické vídeňské roštěné i doma.

Zajímavosti a tipy týkající se vídeňské roštěné.

Vídeňská roštěná je tradiční rakouské jídlo, které se podává s hořčicí a čerstvým chlebem. Pro autentickou chuť je důležité použít kvalitní hovězí maso a správně dochutit směs koření, jako je pepř, kmín a majoránka. Při grilování je doporučeno pečlivé otočení klobásy, aby se zachovala šťavnatost uvnitř. Vídeňská roštěná se často kombinuje s bramborovým salátem nebo nakládanými okurkami. Pokud si přejete vyzkoušet něco nového, můžete zkusit přidat do směsi koření i trochu mleté sladké papriky pro pikantnější chuť.

Kde můžete ochutnat autentickou vídeňskou roštěnou v České republice.

V České republice existuje několik restaurací a podniků, kde si můžete vychutnat autentickou vídeňskou roštěnou. Mezi oblíbená místa patří například restaurace U Zlatého tygra v Praze, která je známá svou dlouhou tradicí a skvělým pivem. Další možností je restaurace Wienerwald, která se specializuje na rakouskou kuchyni a nabízí široký výběr tradičních jídel včetně vídeňské roštěné. Pro milovníky street foodu pak stojí za návštěvu stánky s rychlým občerstvením jako například Bitva u Lipanů nebo Nase maso, kde si můžete pochutnat na chutné vídeňské roštěné i na cestách po Praze.

Publikováno: 24. 02. 2024

Kategorie: jídlo a nápoje

Autor: Andělka Nováčková

Tagy: vídeňská roštěná | druh klobásy