Objevte kouzlo dim sum: Tradiční čínské jídlo plné malých pokrmů

Dim Sum

Co je dim sum?

Dim sum je tradiční čínské jídlo, které se skládá z malých pokrmů podávaných ve speciálních bambusových košíčcích. Překladem znamená "dotknout se srdce" a přesně tohle dim sum dělá - dotýká se našich chuťových pohárků i srdce. Je to jedinečný způsob stolování, kdy si hosté mohou vychutnat různé druhy pokrmů, jako jsou knedlíčky, kuličky nebo rolky. Každý kousek dim sum je pečlivě připraven a má svou vlastní chuťovou kombinaci. Je to skvělý způsob objevování čínské kuchyně a sdílení jídla s rodinou a přáteli.

Historie dim sum

Historie dim sum sahá až do dynastie Tang (618-907 n.l.), kdy se tato tradiční čínská specialita začala rozvíjet. Původně to byly jednoduché občerstvení, které se podávalo cestujícím na cestách. Postupem času se dim sum stalo oblíbeným jídlem v čínských restauracích a při rodinných oslavách. V 19. století se dim sum rozšířilo i do Hongkongu, kde se stalo nedílnou součástí místní kuchyně. Dnes je dim sum populární po celém světě a nabízí širokou škálu lahodných pokrmů plných tradice a historie.

Tradiční druhy dim sum

Tradiční druhy dim sum jsou různorodé a každý z nich má své vlastní charakteristické přísady a chuť. Mezi nejoblíbenější patří har gau (krevetové knedlíčky), siu mai (vepřové a krevetové knedlíčky), čao zaai guo (rýžový váleček plněný masem a zeleninou), fung jao (knedlíčky s houbami) a char siu bao (pečená vepřová buchta). Dalšími oblíbenými druhy jsou například haam sui gok (knedlíčky plněné masem a arašídovou pastou), lo mai gai (rýžová rolka s kuřecím masem) nebo cheong fun (rýžová těstovina s různými náplněmi). Každý druh dim sum má svůj jedinečný vzhled, chuť i texturu, které společně tvoří autentickou čínskou gastronomii.

Jak se podává dim sum?

Dim sum se tradičně podává ve speciálních bambusových košíčcích, které jsou umístěny na parním koši. Při podávání dim sum se často používají malé dřevěné naběračky. Hosté si vybírají různé druhy dim sum přímo z parního koše a pokrm si sami servírují na svůj talíř. Každý druh dim sum je obvykle malý a hosté si mohou vychutnat různorodost chutí a textur. Podávání dim sum je společenským zážitkem, kdy se jednotlivé pokrmy sdílejí mezi hosty a každý si může ochutnat něco jiného.

Nejznámější dim sum restaurace ve světě

Nejznámější dim sum restaurace ve světě jsou skutečnými poklady pro milovníky tohoto tradičního čínského jídla. Jednou z nich je "Tim Ho Wan" v Hongkongu, která se pyšní titulem nejlevnější Michelinova hvězdičky na světě. Další populární restaurací je "Din Tai Fung" v Tchaj-peji, která je známá svými kvalitními a chutnými dim sum. Mezi další oblíbené dim sum restaurace patří "Jing Fong" v New Yorku, "Hakkasan" v Londýně a "Crystal Jade Palace" v Singapuru. Tyto restaurace nabízejí autentické a lahodné dim sum pokrmy, které si zaslouží vaši pozornost.

Jak si vybrat správné dim sum?

Vybrat správné dim sum může být někdy výzvou, ale s těmito tipy to zvládnete. Za prvé, přemýšlejte o svých preferencích - zda máte raději masová, rybí nebo vegetariánská dim sum. Dále se zaměřte na kvalitu a čerstvost ingrediencí. Je také důležité sledovat, jak jsou dim sum připravovány - vařením, pářením nebo smažením. Doporučuje se začít s klasikou jako je har gow (krevetové knedlíčky) nebo siu mai (vepřové knedlíčky). Nezapomeňte také vyzkoušet různé omáčky, které dodají dim sumu chuťový zážitek.

Jak se připravuje domácí dim sum?

Příprava domácího dim sum je zábavný proces, který vám umožní vytvořit si tyto lahodné pokrmy přímo ve své kuchyni. Prvním krokem je příprava těsta, které se používá na obalování náplně. Těsto se vyrábí z mouky, horké vody a soli a nechá se odpočinout. Poté se připravuje náplň, která může být různorodá - například s masem, mořskými plody nebo zeleninou. Náplň se dochutí omáčkami a kořením dle vašeho gusta. Poté se těsto rozdělí na menší kousky a vyválí do tenkých plátů. Na každý plátek se dá malé množství náplně a tvaruje se do různých forem - například knedlíčků, taštiček nebo válečků. Hotové dim sum se pak vaří nebo páří a podávají s různými omáčkami jako dipy. Připravit domácí dim sum je skvělou aktivitou pro rodinu či přátelé a umožní vám si užít autentickou chuť tohoto tradičního čínského jídla.

Zdravotní výhody dim sum

Dim sum není jen chutné, ale také zdravé jídlo. Díky parování nebo vaření na páře se zachovává většina živin a vitamínů obsažených v ingrediencích. Dim sum je často připravován z čerstvých surovin, jako jsou mořské plody, maso, zelenina a bylinky, což přispívá k vyváženému stravování.

Některé druhy dim sum mají také léčivé účinky. Například har gau (krevetový knedlík) obsahuje chitin, který pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi. Další oblíbený druh dim sum - siu mai (vepřový knedlík) obsahuje železo a bílkoviny, které jsou pro tělo důležité.

Další zdravotní výhodou dim sum je skutečnost, že se podávají ve formě malých porcí. To umožňuje kontrolovat množství konzumovaného jídla a snižuje riziko přejídání se. Navíc mnoho druhů dim sum je připraveno bez použití oleje nebo tuku, což snižuje jejich kalorickou hodnotu.

Pro ty, kteří preferují vegetariánskou stravu, existuje také široká škála dim sum pokrmů připravených z čerstvé zeleniny, tofu a hub. Tyto vegetariánské varianty jsou bohaté na vlákninu a vitamíny.

Je však důležité si uvědomit, že i když je dim sum zdravým jídlem, je stále třeba dodržovat vyváženou stravu a míru konzumace. Příliš velké množství dim sum může vést k nadměrnému příjmu sodíku nebo kalorií.

Celkově lze říci, že dim sum je skvělou volbou pro ty, kteří chtějí ochutnat tradiční čínskou kuchyni a zároveň se stravovat zdravě.

Jak si vychutnat dim sum jako vegetarián?

Pokud jste vegetarián, můžete si stále vychutnat dim sum. Existuje mnoho druhů dim sum, které jsou vhodné pro vegetariány. Například se často používají zeleninové náplně, jako je například houby, bambusové výhonky nebo vodní kaštany. Další možností jsou dim sum plněné tofu, seitanem nebo různými druhy zeleniny. Při objednávání dim sum ve vegetariánské podobě je však důležité se ujistit, že náplň neobsahuje žádné maso ani ryby a že byla připravena odděleně od ostatních pokrmů. V některých restauracích mohou být k dispozici i speciální vegetariánské dim sum menu.

Jaké jsou nejlepší přílohy k dim sum?

Když si vychutnáváte dim sum, můžete si dopřát i některé skvělé přílohy. Nejoblíbenějšími přílohami k dim sum jsou rýže a nudle. Klasickou volbou je jasmínová rýže, která se skvěle hodí ke všem druhům dim sum. Pokud preferujete nudle, můžete si vybrat mezi různými druhy jako jsou soba nudle, rýžové nudle nebo hokkien nudle. Další oblíbenou přílohou je čerstvé zeleninové saláty, které dodají osvěžující chuť k vašemu jídlu. A samozřejmě nemůžeme zapomenout na omáčky! K dim sum se často podávají omáčky jako hoisinová omáčka, sojová omáčka nebo sladkokyselá omáčka. Tyto přílohy dokonale doplní chuť a texturu dim sum a udělají z vašeho jídla opravdový gastronomický zážitek.

Jaké jsou nejlepší nápoje k podávání dim sum?

Když si vychutnáváte dim sum, je důležité vybrat správný nápoj, který doplní chuťové zážitky. Tradiční čaj je nejpřirozenější volbou k podávání dim sum. Černý čaj, zelený čaj nebo jasmínový čaj jsou populární varianty. Tyto čaje mají osvěžující a lehkou chuť, která pomáhá neutralizovat bohaté a kořeněné příchutě dim sum. Pokud preferujete alkoholické nápoje, skvělou volbou je lehké pivo nebo ryzlink rýnský. Tyto nápoje dokonale ladí s pikantními a sladkokyselými příchutěmi dim sum. Nezapomeňte také na tradiční čínskou rýžovou víno - baijiu, které je oblíbené pro svůj silný a aromatický charakter. Při výběru nápoje se řiďte svým osobním vkusem a zkuste experimentovat s různými kombinacemi, abyste si co nejvíce užili svůj dim sum zážitek.

Jak si vychutnat dim sum jako dezert?

Pokud si chcete vychutnat dim sum jako dezert, máte na výběr několik možností. Jednou z nich je sladké dim sum s různými náplněmi, jako například fazolová pasta, sezamová pasta nebo lotosové semínko. Tyto sladké varianty jsou obvykle podávány s medem nebo sirupem pro zvýraznění jejich chuťových vlastností.

Další možností je kombinace slaných a sladkých dim sum. Například můžete si dát klasické slané dim sum a poté zakončit jídlo sladkým dezertem, jako například rýžový pudink nebo čokoládovou buchtu.

Pro ty, kteří preferují tradiční čajovou ceremonii, je možné si dopřát dim sum spolu s čajem. V Číně je běžné podávat dim sum při čajových obřadech a existuje mnoho druhů čaje, které se skvěle hodí k těmto malým pokrmům.

Pamatujte si však, že dezerty jsou v dim sum světě spíše vzácností a hlavním zaměřením jsou spíše slané pokrmy. Pokud tedy hledáte bohatou nabídku dezertů, mohou být dim sum možná pro vás spíše menší předkrm nebo hlavní jídlo.

Jaké jsou trendy v dim sum světě?

V současné době jsou v dim sum světě pozorovatelné některé zajímavé trendy. Jedním z nich je modernizace tradičních receptů a používání nových ingrediencí. Například se objevují dim sum plněné humrem, krevetami nebo dokonce sýrem.

Dalším trendem je zvýšená poptávka po vegetariánských a veganských dim sum. Restaurace se snaží nabídnout širokou škálu možností pro tyto stravovací preference, jako jsou například dim sum plněné tofu, houbami nebo zeleninou.

Také se objevují experimenty s prezentací dim sum. Kromě klasického podávání na bambusových košíčcích se nyní často setkáme s moderním servisem na barevných talířcích nebo dekorativních stojanech.

Dalším trendem je kombinace různých kuchyní ve světě dim sum. Restaurace začínají experimentovat s fusion přístupy a kombinacemi chutí a technik z různých kultur, což vytváří nové a zajímavé varianty tohoto tradičního jídla.

Celkově lze říci, že svět dim sum prochází inovacemi a proměnami, které obohacují tuto tradiční kuchyni a přinášejí nové zážitky pro milovníky tohoto jídla.

Jaké jsou nejlepší tipy pro první dim sum zážitek?

Pokud se chystáte na svůj první dim sum zážitek, měli byste vědět pár užitečných tipů. Za prvé, nebojte se experimentovat a ochutnat různé druhy dim sum. Vyberte si několik různých pokrmů a objevujte nové chutě. Dále je důležité si uvědomit, že dim sum je společenský zážitek, takže je ideální jít s více lidmi a sdílet jednotlivé pokrmy. Nezapomeňte také vyzkoušet tradiční omáčky jako jsou sójová omáčka, oyster omáčka nebo čili omáčka, které dodají jídlu další vrstvu chuti. A nakonec, buďte trpěliví a uvolnění. Dim sum konzumujte pomalu a vychutnávejte si každý kousek tohoto tradičního čínského pokrmu.

Jaké jsou nejlepší dim sum restaurace v České republice?

Česká republika nabízí několik skvělých restaurací, kde si můžete vychutnat autentické dim sum. Mezi nejlepší patří:

1. Mandarin Oriental - Tato luxusní restaurace v Praze je známá svou špičkovou čínskou kuchyní a nabízí široký výběr tradičních dim sum pokrmů.

2. Javanka - Nachází se také v Praze a specializuje se na moderní interpretaci dim sum. Nabízí pestrou paletu chutných a originálně podaných pokrmů.

3. Red Hot Chili Bistro - Tato restaurace s pobočkami v Praze a Brně se zaměřuje na fusion kuchyni, která kombinuje čínské, thajské a vietnamské vlivy. Jejich dim sum jsou vyhlášené pro svou chuťovou harmonii.

4. U Kroka - Tento pražský podnik je známý svými tradičními českými jídly, ale nabízí také skvělé dim sum pokrmy připravované podle autentických receptur.

5. China Fusion Restaurant - Nachází se v Brně a je oblíbeným místem pro milovníky čínské kuchyně. Jejich dim sum jsou známé pro svou kvalitu a autentičnost.

V těchto restauracích si můžete vychutnat skvělé dim sum a objevit kouzlo tohoto tradičního čínského jídla.